Często zadawane pytania w kategorii: Rozliczenie emisji
DrukujZgodnie z art. 92 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. 2015 r., poz. 1223), prowadzący instalację jest zobowiązany umorzyć do 30 kwietnia każdego roku uprawnienia w liczbie odpowiadającej różnicy pomiędzy sumą umorzonych na tym rachunku uprawnień do emisji w danym okresie rozliczeniowym a sumą emisji z instalacji, o której mowa w art. 91 ust. 4.
Umorzenia dokonuje się wyłącznie z Rachunku Instalacji, której ta emisja dotyczy. Umorzenie uprawnień z innego rachunku nie jest prawidłowe i nie będzie uznane.
Po zakończeniu roku kalendarzowego prowadzący instalację przygotowuje raport z emisji dla prowadzonej przez siebie instalacji, który musi zostać sprawdzony i zatwierdzony przez uprawniony do tego celu organ – weryfikatora.
Następnie, w terminie do dnia 31 marca prowadzący instalację ma obowiązek dostarczyć zweryfikowany raport Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Raport ten przedkłada się w formie pisemnej oraz w postaci elektronicznej (na adres email: roczne_raporty@kobize.pl). Za dzień dostarczenia raportu uważa się dzień, w którym raport dotrze do siedziby Krajowego ośrodka.
Krajowy ośrodek wprowadza do Rejestru zweryfikowane wartości emisji pochodzące z raportów otrzymanych od operatorów instalacji. W przypadku, gdy na dzień 1 kwietnia jakakolwiek instalacja nie posiada wpisu w tabeli zweryfikowanych emisji, rachunek takiej instalacji jest automatycznie blokowany niezależnie od przyczyny, dla której dane o emisji nie zostały wprowadzone. Blokada dotyczy wszystkich transferów wychodzących z Rachunku Instalacji, z wyjątkiem transakcji umorzenia i trwa do chwili wprowadzenia do Rejestru zweryfikowanej wielkości emisji.
Prowadzący instalację do dnia 30 kwietnia każdego roku jest zobowiązany dokonać operacji umorzenia uprawnień w liczbie odpowiadającej zweryfikowanej wielkości emisji z poprzedniego roku.
Rozliczenie instalacji z emisji w danym roku polega na wykonaniu transakcji umorzenia z Rachunku Instalacji przy użyciu odpowiedniej funkcji w systemie tj. ‘Umorzenia uprawnień’.
Jeżeli do końca kwietnia prowadzący instalację nie dokona rozliczenia emisji w odpowiedniej wielkości, podlega on karze pieniężnej, która wynosi równowartość 100 Euro za każdą tonę CO2 niemającą pokrycia w umorzonych jednostkach.
Zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. 2015 r., poz. 1223), operator statków powietrznych jest zobowiązany do umorzenia do 30 kwietnia każdego roku uprawnienia w liczbie odpowiadającej różnicy pomiędzy suma umorzonych na tym rachunku uprawnień do emisji w danym okresie rozliczeniowym a sumą emisji z instalacji, o której mowa w art. 91 ust. 4.
Umorzenia dokonuje się wyłącznie z Rachunku Instalacji, której ta emisja dotyczy. Umorzenie uprawnień z innego rachunku nie jest prawidłowe i nie będzie uznane.
Po zakończeniu roku kalendarzowego prowadzący instalację przygotowuje raport z emisji dla prowadzonej przez siebie instalacji, który musi zostać sprawdzony i zatwierdzony przez uprawniony do tego celu organ – weryfikatora.
Następnie, w terminie do dnia 31 marca operator statków powietrznych ma obowiązek dostarczyć zweryfikowany raport Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Raport ten przedkłada się w formie pisemnej oraz w postaci elektronicznej (na adres email: roczne_raporty@kobize.pl). Za dzień dostarczenia raportu uważa się dzień, w którym raport dotrze do siedziby Krajowego ośrodka.
Krajowy Ośrodek wprowadza do Rejestru zweryfikowane wartości emisji pochodzące z otrzymanych raportów. W przypadku, gdy na dzień 1 kwietnia operator lotniczy nie posiada wpisu w tabeli zweryfikowanych emisji, rachunek takiego operatora jest automatycznie blokowany niezależnie od przyczyny, dla której dane o emisji nie zostały wprowadzone. Blokada dotyczy wszystkich transferów wychodzących z rachunku, z wyjątkiem
transakcji umorzenia i trwa do chwili wprowadzenia do Rejestru zweryfikowanej wielkości emisji.
Operator statków powietrznych do dnia 30 kwietnia każdego roku jest zobowiązany dokonać operacji umorzenia uprawnień w liczbie odpowiadającej zweryfikowanej wielkości emisji w poprzednim roku. Wyjątkiem był rok 2014, w którym termin składania zweryfikowanych raportów oraz rozliczenia emisji z operacji lotniczych za rok 2013 został wydłużony zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 421/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. (Dz. Urz. UE L 129 z 30.04.2014, str. 1).
Rozliczenie emisji z przeprowadzonych w danym roku operacji lotniczych polega na wykonaniu transakcji umorzenia z Rachunku Operatora Statków Powietrznych przy użyciu odpowiedniej funkcji w systemie, tj. ‘Umorzenia uprawnień’.
Jeżeli do końca kwietnia operator statków powietrznych nie dokona rozliczenia emisji w odpowiedniej wielkości, podlega on karze pieniężnej, która wynosi równowartość 100 Euro za każdą tonę CO2 niemającą pokrycia w umorzonych jednostkach.
Operatorzy statków powietrznych do rozliczania emisji pochodzącej z wykonywanych operacji lotniczych mogą użyć zarówno uprawnień wydanych dla sektora lotniczego, jak też uprawnień wydanych instalacjom stacjonarnym.
Prowadzący instalację do dnia 30 kwietnia każdego roku jest zobowiązany dokonać operacji umorzenia uprawnień do emisji (jednostek EUA) w liczbie odpowiadającej zweryfikowanej wielkości emisji rzeczywistej w poprzedzającym roku.
Od roku 2013 nie ma możliwości wykorzystania do umorzenia jednostek Kioto (jednostek CER i/lub ERU); istnieje jedynie możliwość ich wcześniejszej zamiany na uprawnienia do emisji, jednak wyłącznie do wysokości przyznanego dla danej instalacji limitu. Proces zamiany jednostek Kioto został szczegółowo opisany w Podręczniku użytkownika Rejestru Unii.
Operatorzy statków powietrznych do rozliczania emisji pochodzącej z wykonywanych operacji lotniczych mogą użyć uprawnień wydanych dla sektora lotniczego (EUAA) oraz uprawnień dla instalacji stacjonarnych (EUA).
Od roku 2013 nie ma możliwości wykorzystania do umorzenia jednostek Kioto (jednostek CER i/lub ERU); istnieje jedynie możliwość ich wcześniejszej zamiany na uprawnienia do emisji jednak wyłącznie do wysokości przyznanego dla danego operatora limitu. Proces zamiany jednostek Kioto został szczegółowo opisany w Podręczniku użytkownika Rejestru Unii.
Zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, w przypadku niedokonania umorzenia w terminie, prowadzący instalację lub operator statków powietrznych podlega karze pieniężnej. Wysokość kary jest równa iloczynowi liczby uprawnień do emisji, która nie została umorzona i jednostkowej stawki kary pieniężnej. Jednostkowa stawka kary pieniężnej wynosi 100 Euro.
Uregulowanie płatności związanych z nałożoną karą nie zwalnia z obowiązku przekazania odpowiedniej liczby jednostek na rachunek umorzenia w celu rozliczenia emisji w danym roku.