W grudniu 2008 r. osiągnięto porozumienie w sprawie przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej pakietu energetyczno-klimatycznego. Jednym z kluczowych elementów pakietu jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/29/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (tzw. dyrektywa EU ETS). Zgodnie z jej przepisami najistotniejszą zmianą wprowadzoną w systemie EU ETS jest odejście od bezpłatnego przydziału uprawnień na rzecz obowiązku ich zakupu na aukcjach.
Obowiązek ten może doprowadzić do znaczącego wzrostu kosztów produkcji, a dysproporcje cenowe między producentami z Unii Europejskiej i producentami spoza Wspólnoty – nie objętymi podobnymi ograniczeniami i stosującymi „brudne” technologie, mogą doprowadzić do utraty konkurencyjności niektórych sektorów przemysłowych w Unii Europejskiej. Taka sytuacja może być przyczyną zastąpienia produkcji w Unii Europejskiej importem z krajów trzecich, bądź przenoszenia produkcji poza Unię Europejską. Zjawisko takie nazywane jest „ucieczką emisji” (ang. carbon leakage).
Celem najnowszego opracowania KASHUE pt.: „Zjawisko ucieczki emisji w sektorach energochłonnych w Polsce w kontekście zmian wprowadzanych w systemie EU ETS na lata 2013-2020” jest analiza zagadnień związanych z ucieczką emisji, ze wskazaniem na bieżące i przyszłe zadania dla Komisji Europejskiej oraz administracji krajowej. Zadania te wynikają bezpośrednio z postanowień dyrektywy EU ETS (obowiązek wydania aktów wykonawczych do dyrektywy) oraz z konieczności zapobieżenia ucieczce emisji. W opracowaniu wyszczególniono, które spośród sektorów przemysłowych w Polsce ze względu na wysoką energochłonność mogą być zagrożone utratą konkurencyjności związanej ze wzrostem kosztów produkcji. Zakres pracy obejmuje sześć elementów:
1) zdefiniowanie mechanizmu ucieczki emisji;
2) zdefiniowanie zadań stojących przed Komisją Europejską i administracją rządową
w Polsce;
3) analizę energochłonności wybranych sektorów przemysłowych polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS);
4) analizę dostępnych opracowań i materiałów dotyczących sektorów zagrożonych ucieczką emisji.
5) omówienie wyników przeprowadzonej przez Komisję Europejską wstępnej analizy sektorów narażonych na ucieczkę emisji;
6) próbę przeprowadzenia projekcji wpływu cen uprawnień do emisji CO2 na liczbę sektorów kwalifikujących się do ucieczki emisji.
Niniejszy dokument pt. „Zjawisko ucieczki emisji w sektorach energochłonnych w Polsce w kontekście zmian wprowadzanych w systemie EU ETS na lata 2013-2020” znajduje się w dziale Opracowania Analizy.