Szanowni Państwo
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami przypomina o obowiązku wynikającym z art. 69 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 601/2012 z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (L 181/30, 12.7.2012). Art. 69 stanowi, że każdy prowadzący instalację lub operator statku powietrznego regularnie sprawdza, czy stosowana metodyka monitorowania może zostać udoskonalona. Prowadzący instalację przedstawia do zatwierdzenia właściwemu organowi raport w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Środowiska raporty w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania składa się do organu odpowiedzialnego za wydawanie zezwoleń i zatwierdzanie planów monitorowania zgodnie z art. 41 ust 2 ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych z dnia 28 kwietnia 2011. Zgodnie z art. 69 rozporządzenia 601/2012 organ może określić alternatywny termin składania raportu, nie późniejszy jednak niż 30 września tego samego roku.
Raport w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania składa się w następujących sytuacjach:
• zgodnie z art. 69 ust. 4, gdy w sprawozdaniu z weryfikacji weryfikator zidentyfikował przypadki nieuregulowanych niezgodności tzn., gdy w załączniku 1A formularza sprawozdania z weryfikacji wypełnione są pola w sekcji A, B lub C (nieusunięte nieprawidłowości, nieusunięte niezgodności z zatwierdzonym planem monitorowania, nieusunięte niezgodności z rozporządzeniem MRR);
• zgodnie z art. 69 ust. 4, gdy w sprawozdaniu z weryfikacji weryfikator zidentyfikował zalecenia dotyczące udoskonaleń tzn. gdy w załączniku 1A formularza sprawozdania z weryfikacji wypełnione są
pola w sekcji D (ewentualne zalecane ulepszenia);
• zgodnie z art. 69 ust. 2, gdy prowadzący instalacje nie stosuje co najmniej poziomów dokładności wymaganych na mocy art. 26 ust.1 akapit pierwszy w przypadku metodyki standardowej oraz art. 41 ust 1 w przypadku metodyki opartej na pomiarach (dotyczy to głównych i pomniejszych strumieni materiałów wsadowych);
• zgodnie z art. 69 ust 3, gdy prowadzący instalacje stosuje metodykę rezerwową o której mowa w art. 22.
Instalacje o niskim poziomie emisji (emisje średnioroczne poniżej 25 000 t CO2(e)) w związku z ułatwieniami wynikającymi z art. 47 muszą złożyć raport w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania wyłącznie gdy w sprawozdaniu z weryfikacji weryfikator zidentyfikował przypadki nieuregulowanych niezgodności lub gdy stosują one metodykę rezerwową. Jeżeli w przypadku instalacji o niskim poziomie emisji weryfikator zidentyfikował zalecenia dotyczące udoskonaleń, to prowadzący instalacje powinien je rozpatrzyć i jeżeli prowadzą one do konieczności zaktualizowania planu monitorowania to powinien złożyć wniosek o jego zmianę do organu odpowiedzialnego za jego zatwierdzenie.
W przypadku raportów wynikających z wniosków weryfikatora (tzn. w przypadku zidentyfikowanych niezgodności lub zalecanych ulepszeń) raport należy przedłożyć w roku, w którym weryfikator sporządził sprawozdanie z weryfikacji. W związku z tym, terminem złożenia raportu w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania wynikającego z zidentyfikowanych niezgodności lub zalecanych ulepszeń umieszczonych w sprawozdaniu z weryfikacji emisji za rok 2014 będzie 30 czerwca 2015 roku.
W przypadku raportów wynikających ze stosowania niższych poziomów dokładności od wymaganych lub w przypadku stosowania metodyki rezerwowej, rok przedłożenia raportu uzależniony jest od kategorii do której należy instalacja. Instalacje z kategorii A (emisje średnioroczne poniżej 50 000 t CO2(e)) powinny przedkładać raport co 4 lata, instalacje z kategorii B (emisje średnioroczne pomiędzy 50 000 - 500 000 t CO2(e)) powinny przedkładać raport co 2 lata, a instalacje z kategorii C (emisje średnioroczne powyżej 500 000 t CO2(e)) powinny przedkładać raport co roku. Rozporządzenie Komisji nr 601/2012 wprowadziło nowe zasady monitorowania i rozliczania wielkości emisji obowiązujące od 1 stycznia 2013 r., w związku z tym, terminem złożenia pierwszego raportu w zakresie udoskonaleń w metodyce monitorowania wynikającego ze stosowania niższych poziomów dokładności od wymaganych lub w przypadku stosowania metodyki rezerwowej był lub będzie: 30 czerwca 2014 dla instalacji z kategorii C, 30 czerwca 2015 dla instalacji z kategorii B i 30 czerwca 2017 dla instalacji z kategorii A.