Jesteś tutaj:

Wywiad Roberta Jeszke , Zastępcy Dyrektora IOŚ-PIB/ KOBIZE dla NEWSERIA BIZNES

Drukuj

Serdecznie zapraszamy do lektury oraz obejrzenia wywiadu z Robertem Jeszke, Zastępcą Dyrektora IOŚ-PIB ds. zarządzania emisjami / KOBIZE dla newseria.pl, który dzieli się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań stojących przed globalną polityką klimatyczną oraz decyzjami podjętymi podczas Konferencji COP29 w Baku.

W wywiadzie Robert Jeszke wskazuje m.in. na główne elementy wypracowanych decyzji podczas Konferencji COP29, a również przybliża kwestie związane z rozwojem nowych mechanizmów rynkowych. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych cytatów:

  • „Jednym z najważniejszych jej osiągnięć było ustalenie nowego globalnego celu finansowania klimatycznego. Do 2035 roku na wsparcie działań klimatycznych w krajach rozwijających się państwa wysokorozwinięte przeznaczą co najmniej 300 mld dol. rocznie.Oznacza to trzykrotne zwiększenie dotychczasowych zobowiązań krajów rozwiniętych.”
  • „Do lutego 2025 roku państwa muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania na okres po 2030 roku i obecnie patrząc na tempo realizacji zobowiązań do 2030 roku, widzimy, że ono jest zbyt wolne.”
  • „Przyjęto decyzje, które umożliwiają rozwijanie systemów handlu emisjami na poziomie globalnym. Jednocześnie dopuszczono możliwości wykorzystania jednostek offsetowych, czyli takich jednostek, którymi jedne kraje mogą kompensować redukcje czy zobowiązania drugich krajów. W porównaniu z wcześniej funkcjonującym w ramach protokołu z Kioto mechanizmem czystego rozwoju CDM wytransferowanie jednostek redukcji emisji pomiędzy krajami zgodnie z procedurami ustalonymi na podstawie art. 6 porozumienia w ramach mechanizmów rynkowych oznacza, że kraj sprzedający redukcje musi je odjąć od swojego limitu emisji, a wykorzystać te jednostki może tylko kraj, który je kupił. Ta zasada ma zapobiegać podwójnemu liczeniu tych samych redukcji przez oba kraje i dotyczy zarówno rozliczeń w oparciu o programy offsetowe, jak i łączenia odrębnych systemów handlu jednostkami emisji.”
  • „Kraje rozwijające się nie mają dostępu do nowych technologii, które pozwalają na pokrycie zapotrzebowania niskoemisyjną energią. Emisje w tych krajach rosną, w związku z czym tak szalenie istotny jest transfer technologii, szczególnie tych niskoemisyjnych czy zeroemisyjnych do krajów rozwijających się, których na razie na to nie stać.”
  • „W skali globalnej widać przyspieszenie, jeśli chodzi o zainteresowanie polityką klimatyczną, zmianami klimatu, które zachodzą w skali całego globu, co zwiększa też zainteresowanie społeczeństwa. W politykę klimatyczną angażują się już nie tylko państwa strony UNFCCC, ale też biznes, przemysły, sektor bankowy i finansowy.”

Wywiad dostępny jest:
➡️ NEWSERIA BIZNES
➡️ manager24.pl

 

ZGŁOŚ UWAGI DO ARTYKUŁU