Jesteś tutaj:

Wywiad

Drukuj

Zapraszamy do przeczytania wywiadu w serwisie WNP.PL, w którym Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Emisjami w IOŚ-PIB, Kierownik KOBiZE i CAKE, komentuje kluczowe kwestie związane z systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dla sektorów budynków, transportu drogowego i tzw. sektorów dodatkowych nieobjętych systemem EU ETS➡.

Link do wywiadu: Trzeba zmienić dyrektywy, żeby uciec przed podwyżkami cen gazu, LPG, benzyny i diesla

ETS2, czyli system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dla sektorów budynków, transportu drogowego i tzw. sektorów dodatkowych nieobjętych systemem EU ETS (na przykład małe instalacje energetyczne i przemysłowe), wprowadza dyrektywa 2003/87/WE, tzw. dyrektywa EU ETS.

"(...) ETS2 to nowy system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dla sektorów budynków i transportu drogowego. W przeciwieństwie do obecnego systemu EU ETS, gdzie obowiązek rozliczania emisji spoczywa na dużych instalacjach energetycznych i przemysłowych, w ETS2 podmiotami zobowiązanymi będą dostawcy paliw i to oni będą rozliczać emisje związane z paliwami wprowadzonymi na rynek. (...)"

"(...)"Uprawnienia do emisji w ETS2 będą odrębne od tych w systemie EU ETS, będą sprzedawane na aukcjach. Co ważne, w ETS2 nie przewidziano bezpłatnych przydziałów uprawnień - wszystkie uprawnienia będą sprzedawane na aukcjach. Dostawcy paliw, czyli podmioty objęte regulacją ETS2, będą kupować uprawnienia i uwzględniać ich koszt w cenie paliw, co ostatecznie wpłynie na ceny sprzedaży paliw dla konsumentów - właścicieli pojazdów czy gospodarstw domowych ogrzewających się paliwami kopalnymi. (...)

"(...) Koszty ETS2 wpłyną na ceny paliw kopalnych wykorzystywanych w transporcie drogowym (benzyna, olej napędowy, LPG) oraz do ogrzewania budynków (gaz ziemny, olej opałowy, węgiel) - z wyjątkiem ciepła dostarczanego z instalacji objętych podstawowym EU ETS."(...)

"(...) Aby odroczenie obowiązku rozliczania emisji w ETS2 mogło wywołać odpowiednie skutki, musiałoby być na tyle długie, aby dać państwom takim jak Polska czas, na przykład na uruchomienie programów wsparcia najbardziej zagrożonych gospodarstw domowych czy mikroprzedsiębiorców. "(...)

"(...) Według prognoz KE z 2022 r., ceny uprawnień w ETS2 w latach 2027-2032 mają wynosić od 25 euro do 69 euro. Natomiast na przykład firma analityczna Veyt szacuje, że w 2031 r. ceny mogą przekroczyć 200 euro. Z kolei według naszych wyliczeń w ramach funkcjonującego w KOBiZE Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) ceny uprawnień w ETS2 mogą sięgnąć nawet 280 euro w 2035 r."(...)

"(...) Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość odroczenia wejścia w życie ETS2, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. Wpisany w prawo mechanizm pozwala Komisji Europejskiej na przesunięcie startu ETS2 z 2027 na 2028 rok, jeśli w 2026 r. ceny energii i paliw osiągną wyjątkowo wysoki poziom, co mogłoby prowadzić do nadmiernego obciążenia gospodarstw domowych i firm. (...)"

ZGŁOŚ UWAGI DO ARTYKUŁU