Jesteś tutaj:

Informacja o udziale w 15th EU ETS Compliance Conference, 26.11.2024 r.

Drukuj


W dniach 26-27 listopada 2024 r. odbyła się w Brukseli i online 15 edycja Konferencji dla organów ds. EU ETS – „15th EU ETS COMPLIANCE CONFERENCE - THE ROAD TO 2030 AND BEYOND”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele KOBIZE z różnych zespołów, a Maciej Pyrka, Kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji, CAKE/KOBIZE miał okazję wygłosić na szerokim forum konferencji prezentację poświęconą osiągnięciom i prognozom w zakresie celów redukcji emisji dla Polski.
Compliance Conference to coroczna konferencja dla organów właściwych EU ETS w zakresie wymiany doświadczeń i wiedzy z obszarów monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji CO2 z instalacji i operatorów statków powietrznych, technologii IT wspomagających administrowanie EU ETS, zharmonizowania procedur zgodności oraz akredytacji weryfikatorów emisji. Jest to kontynuacja corocznych konferencji (zapoczątkowanych w 2008 roku) organizowanych wspólnie przez Komisję Europejską i Compliance Forum.


Compliance Forum to forum zgodności EU ETS, które zapewnia wszystkim 27 właściwym organom państw członkowskich UE platformę do dzielenia się informacjami, wiedzą i doświadczeniem, co ma prowadzić do skutecznego wdrożenia EU ETS.
Celem tegorocznej konferencji 15th EU ETS Compliance Forum była debata na temat monitorowania, raportowania, weryfikacji emisji oraz akredytacji weryfikatorów w czwartym okresie EU ETS, a także możliwości usprawnienia i zharmonizowania procedur zgodności (compliance chain) w ramach EU ETS.

W czasie tegorocznej edycji konferencji w dniu 26 listopada 2024 r. Maciej Pyrka, Kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji w KOBIZE/CAKE uczestniczył w panelu dyskusyjnym na temat wyzwań i środków służących osiągnięciu celów klimatycznych na 2030 r. Maciej Pyrka przedstawił prezentację na temat celów redukcji emisji na 2030 r. oraz wskazał osiągnięcia i prognozy dla Polski w zakresie redukcji emisji.

Maciej Pyrka podczas swojego wystąpienia omówił dotychczasowe wyniki redukcyjne w Polsce w zakresie emisji gazów cieplarnianych i prognozowane redukcje emisji w przyszłości. W oparciu o projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu, który został przedstawiony do konsultacji, można stwierdzić, że Polska poczyniła duże postępy w realizacji celów polityki klimatycznej i znacząco zwiększyła swoje prognozy w zakresie możliwych do osiągnięcia redukcji emisji zarówno w sektorach EU ETS, jak i non-ETS. W oparciu o projekt KPEiK zgodnie ze scenariuszem uwzględniającym dodatkowe działania, Polska jest w stanie wypełnić swój cel w obszarze non-ETS. Należy jednak podkreślić, że cele redukcyjne w non-ETS są trudne do osiągnięcia i będą wymagały intensyfikowania odpowiednich działań. Wyzwaniem stojącym zarówno przed polską gospodarką, jak i rządem będzie stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych przede wszystkim na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ważną kwestią będzie także poprawa efektywności energetycznej. Transformacja musi nastąpić i musi być szybka, ale przede wszystkim musi być sprawiedliwa.

Maciej Pyrka podczas swojego wystąpienia podkreślił, że transformacja polskiej gospodarki wiąże się z szeregiem wyzwań, które wymagają zaangażowania na wielu poziomach. Do najtrudniejszych wyzwań w kontekście realizacji celów polityki klimatycznej należą:
-osiągnięcie wymaganego udziału OZE w sektorze transportu,
- spełnienie limitów emisji w obszarze non-ETS,
- wprowadzenie CBAM, ETS2 i włączenie transportu morskiego do EU ETS.


Z perspektywy administracji publicznej największym wyzwaniem pozostają rosnące obowiązki.

15th EU ETS Compliance Conference_1 15th EU ETS Compliance Conference_2

ZGŁOŚ UWAGI DO ARTYKUŁU