W grudniu 2024 r. dr inż. Anahita Sattari z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami zakończyła współpracę z Instytutem VITO z Belgii nad projektem dotyczącym modelowania jakości powietrza dla Warszawy. Prace były realizowane w ramach Funduszu Badań Własnych IOŚ-PIB, w projekcie pt. „Walidacja i optymalizacja modelu jakości powietrza ATMO-Street za pomocą wielkoskalowego zbioru danych pomiarowych nad Warszawą”.
Projekt wykorzystał innowacyjny łańcuch modeli ATMO-Street, który po raz pierwszy uwzględniał model GEM-AQ do modelowania stężenia tła, a także modele bi-Gaussian plume dispersion (IFDM) i moduł street-canyon (OSPM). Analizy objęły emisje dla Warszawy z sektora bytowo-komunalnego oraz transportu drogowego, w tym z unosu wtórnego. Dane emisyjne pochodziły z Centralnej Bazy Emisyjnej (CBE) prowadzonej przez KOBiZE. Walidacja została przeprowadzona na podstawie informacji z 9 stacji referencyjnych GIOŚ (w tym jednej stacji komunikacyjnej) oraz 31 czujników Airly zlokalizowanych na terenie Warszawy.
Projekt trwał 2,5 roku i pozwolił na sformułowanie następujących wniosków. Model ATMO-Street wykazał wysoką skuteczność w symulacjach NO₂. Natomiast zdecydowanie trudniejsze były symulacje PM10 i PM2.5, które wskazały na przeszacowanie wyników w zimowych miesiącach i niedoszacowanie na stacjach komunikacyjnych w cieplejszych, bardziej suchych okresach roku. Dodanie emisji unosu wtórnego znacząco poprawiło wyniki modelu na stacjach komunikacyjnych, a uwzględnienie danych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) częściowo zmniejszyło przeszacowanie w zimniejszych miesiącach.
Współpraca z Instytutem wniosła istotny wkład w rozwój wiedzy na temat emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz transportu drogowego, w tym unosu wtórnego oraz ich wpływu na jakość powietrza w miastach.