Przedstawiciele KOBIZE, Małgorzata Nowakowska i Anna Sosnowska, uczestniczyli w Paryżu w dwóch wydarzeniach dotyczących mechanizmu CBAM, gdzie mieli okazję wziąć udział w dyskusjach na temat przyszłości mechanizmu.
Konferencja Carbon Border Adjustment Mechanism for Climate organizowana przez Francję w dn. 12.02.2025
W konferencji poświęconej CBAM, zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki, Finansów oraz Suwerenności Przemysłowej i Cyfrowej Francji, uczestniczyli europejscy przywódcy polityczni (w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej i rządu Francji), przedstawiciele przemysłu, administracji, nauki, ekspertów oraz organizacji międzynarodowych (w tym EOCD i Banku Światowego) a także państw trzecich (UK, Turcji).
Uczestnicy konferencji dyskutowali o roli CBAM w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, doświadczeniach z dotychczasowego funkcjonowania CBAM oraz działaniach na przyszłość. Wskazano, że coraz więcej podmiotów składa sprawozdania zawierające dane rzeczywiste dotyczące emisji wbudowanej, a w państwach poza UE, w reakcji na CBAM, wzrosło zainteresowanie utworzeniem systemów rozliczania emisji gazów cieplarnianych. Istnieje jednak potrzeba wprowadzenia pakietu upraszczającego mechanizm, który pozwoli na lepsze dostosowanie metodyki kalkulacji emisji i odciąży przedsiębiorców, których import przekłada się na niewielką ilość emisji wbudowanej. Komisja Europejska zapowiedziała opublikowanie 26 lutego propozycji prawodawczej zawierającej uproszczenia, m.in. w zakresie wyłączenia „de minimis”.
Uproszczenia i inne zmiany w CBAM muszą mieć również na względzie ryzyka, takie jak omijanie regulacji (ang. circumventions), zakłócenia konkurencji (np. poprzez „resources shuffling” czyli eksport do UE produktów niskoemisyjnych, a do pozostałych krajów czy na rynek wewnętrzny tych wysokoemisyjnych). Uczestnicy nie zapomnieli o wyzwaniach stojących przed CBAM, takich jak brak rozwiązań wspierających unijnych eksporterów czy kwestia wpływu CBAM na sektory nieobjęte mechanizmem i wiążący się z tym postulat niektórych branż o rozszerzeniu CBAM. Podkreślono, że trzeba szukać równowagi między ochroną klimatu a handlem międzynarodowym. Potrzebna jest też współpraca między państwami, aby uniknąć konfliktów handlowych i zapewnić równą konkurencję dla europejskich firm. CBAM to nie tylko europejska regulacja, ale element globalnej polityki klimatycznej, który może wpłynąć na sposób, w jaki światowe gospodarki podchodzą do redukcji emisji.
Nagranie z konferencji można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=fQBXXv04S_4&t=12935s
Nieformalne spotkanie właściwych organów ds. CBAM w dn. 13.02.2025
Przedstawiciele KOBiZE wzięli również udział w przeprowadzonym w kolejnym dniu zamkniętym spotkaniu organów realizujących zadania w ramach CBAM oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej. Spotkanie koncentrowało się na najistotniejszych kwestiach funkcjonowania CBAM oraz na spojrzeniu na mechanizm ze strony przedstawicieli administracji poszczególnych państw członkowskich.
Przedstawiciel KOBiZE, Anna Sosnowska, wygłosiła prezentację na temat konieczności wprowadzenia uproszczeń w CBAM, podkreślając potrzebę szukania prostych rozwiązań dla importerów jednocześnie zapewniających realizację celów CBAM w zakresie ochrony przed ucieczką emisji oraz potrzebę wyłączenia spod mechanizmu importu o niewielkiej emisyjności.